دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

سوزش کف پا

عده ى زیادى از افرادى که به کلینیک هاى استخوان و مفاصل و یا کلینیک هاى داخلى مراجعه مى کنند از سوزش کف پا شاکى هستند. این سوزش مى تواند فقط در شب رخ دهد و یا در طول روز نیز فرد را اذیت کند.

در باور عامیانه سوزش کف پا را به بالا بودن چربى یا قند خون و یا ازدیاد مزاج گرم مربوط مى دانند.

در واقع باید گفت که هنوز شواهدى بر اینکه ازدیاد چربى باعث ایجاد سوزش کف پا بشود دیده نشده و اغلب افراد ممکن است به صورت اتفاقى و یا همزمان چربى خون بالا داشته باشند که این علت اصلى سوزش کف پا نیست.

در مورد قند خون نیز باید گفت که افرادى که دچار دیابت شیرین (قند خون) هستند ممکن است که بعد از گذشت ده تا پانزده سال از شروع قند دچار ضعیف شدن سیستم عصبى در پا شوند که باعث سوزش کف پا بشود و لذا این علامت اولیه براى قند خون نمى تواند باشد.

علت هاى اصلى سوزش کف پا عموما به خاطر تحت فشار قرار گرفتن ریشه هاى عصبى کف پا بوده که شامل سیاتیک (عموما در اثر دیسک کمر) و سندروم تونل تارسال و یا نوروپاتى (اعم از دیابتى و غیره) مى باشد، لذا انجام تست عصب و عضله در همان مراحل اول به تشخیص صحیح و درمان زودرس و جلوگیرى از آسیب هاى ثانویه کمک مى کند.

علت هاى کمتر شایع سوزش کف پا شامل ضایعات مغزى ( ام اس، تومور و …) کم خونى هاى پیشرفته، نارسایى هاى عروقى، ضایعات پوستى وعمقى کف پا (عفونت قارچى و زخم)، نوروماى مورتون، مرالژیا پارستتیکا، اریتروملالژیا، نارسایی مزمن کلیوى، ایدز، شیمى درمانى، الکلیسم وعوامل روحى و روانى است.

یافتن علت سوزش کف پا توسط پزشک و بعد از انجام آزمایش ها و تست هاى تشخیصى لازم انجام مى پذیرد، لذا از هرگونه درمان سنتى قبل از تشخیص نهایى باید خوددارى نمود.

در اپلیکیشن موبایل ریهبکس، شما مى توانید تمرین هاى ورزشی را بیابید. برای دانلود اپ اینجا را کلیک کنید.

تهیه شده توسط دکتر فرجی.

ما را در تلگرام دنبال کنید

2 دیدگاه‌ برای “سوزش کف پا”

دیدگاه‌ها بسته شده است.