طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی شامل سه بخش مهم است:

 

 ۱- طب فیزیکی:

✔️ در این روش به تشخیص و درمان غیر جراحی اختلالات مربوط به فیزیک بدن پرداخته می‌شود: مثل تشخیص علت و درمان دردهاى ستون فقرات گردن و کمر، مشکلات مفاصل محیطى از قبیل زانوها، شانه، لگن، آرنج و مچ دست.

✔️ متخصصین این رشته علاوه بر استفاده از روش‌های متداول دارویی از درمان‌های غیر دارویی نظیر ورزش درمانی، ورزش در آب، جریان‌های الکتریکی، ماساژ و … در درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

✔️ درصد قابل توجهى از بیمارى هاى عضلانى و استخوانى می‌تواند در اثر مشکلات بیومکانیکال ناشی از افزایش قوس کمر و آسیب دیسک‌های کمری و فشار بر روی ریشه‌های عصبی و یا  فشار بر روى مفاصل محیطى باشد و در کل درصد کمی از آنها به جراحی نیازمند است و عمدتاً با روش‌های غیر جراحی می‌توان موارد را کنترل و مداوا نمود.

 

2- طب توانبخشی:

✔️ یکی دیگر از محدوده‌های کاری رشته طب فیزیکی و توانبخشی بوده و  به معنی بهبود و حفظ حداکثر عملکرد جسمی، روحی و اجتماعی فرد است.

✔️ در این قسمت افراد دچار ناتوانی‌های اکتسابی مانند سکته‌های مغزی و قلبی، بیماران ضایعه نخاعی و بیماران مبتلا به ناتوانی‌های مادرزادی (فلج مغزی) مورد ارزیابی قرار گرفته و تلاش در جهت بهبود عملکرد و کیفیت زندگی فرد صورت می‌گیرد. بازتوانی ضایعات ناشی از آسیب‌های ورزشی و شغلی نیز در این قسمت انجام می پذیرد

 

3- طب الکترودیاگنوزیس:

✔️ در این قسمت که شامل تستهای تشخیصی مثل نوار عصب و عضله است با بررسی عضلات و اعصاب درگیر  به تشخیص بیماری‌ها کمک می‌کند.

مشکلاتى از قبیل گیر افتادگى هاى عصب هاى محیطى، قطع اعصاب و شبکه‌های عصبی، ضعیف شدن عصب هاى محیطى در اثر بیمارى هاى شایعى مثل قند خون، مشکلات تیروئید و یا نوروپاتى هاى ارثى و  اکتسابى و بیماری‌های دیسک کمری و گردنى  را مى توان به خوبى و با دقت توسط این تست تشخیص داد.

✔️ پزشک پس از اخذ شرح حال و معاینه کامل با انجام تست نوار عصب و عضله که حساس‌ترین و دقیق‌ترین روش تشخیص این بیماری است برنامه درمانی خود را شروع می‌کند.

 

⭕️ کلینیک ما با معاینات تخصصى و تجهیزات پیشرفته تشخیص نوع مشکلات سیستم استخوان، مفاصل، دیسک و ستون فقرات آماده ى ارائه خدمت به هموطنان عزیز مى باشد

⭕️ آدرس ما: شیراز، بلوار زند، بعد از بیست مترى سینما سعدى، نبش کوچه ۴٣، ساختمان پزشکان فارس، طبقه ى چهارم

🔺تلفن : ٠٧١٣٢٣۴٢٩٣٠

🔺موبایل: ٠٩٩٠۴٠۴٢٧٢۵

⭕️ لطفا براى پذیرش و نوبت دهى با تلفن هماهنگ بفرمایید.