دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

درد پشت (توراسیک)

ناحیه ى پشت یا توراسیک ستون فقرات در واقع قسمتى است که بین گردن و کمر قرار گرفته و داراى دوازده مهره است که به هر مهره  یک جفت دنده از دو طرف و جلو مرتبط است. اشکلات این ناحیه مستقیما قفسه سینه را نیز تحت تاثیر قرار مى دهد.

درد هاى این ناحیه  در روى مهره ها و نیز گاهى روى عضلاتى که ارتباط مکانیکى و یا عصبى- عضلانى با مهره ى مورد نظر دارند اتفاق مى افتد و گاه به خاطر تیر کشیدن به قفسه سینه مى تواند با دردهاى قلبى و یا گوارشى نیز اشتباه گرفته شرد.

این مشکلات معمولا به خاطر وضعیت هاى نامناسب نشستن روى زمین و یا پشت میز و اغلب به خاطر قوز کردن طولانى مدت اتفاق مى افتد. گاهى اوقات در رادیولوژی ساده از ستون فقرات این ناحیه انحراف جانبى ستون فقرات نیز دیده مى شود که به آن “اسکولیوز” مى گویند. اسکولیوز در اغلب موارد بسیار خفیف بوده و اقدامات ورزشى و گاه بریس ستون فقرات براى آن کفایت مى کند. اسکلولیوز اغلب به خاطر اشکالات رشدى- نموى مهره و عدم تقارن آن بوده و ارتباطى به بد نشستن ندارد.

در موارد اسکولیوز شدید ستون فقرات که فرد دچار انحراف شدید قفسه سینه شده و نیز عملکرد قلبى و ریوى دچار اختلال مى گردد، مى توان از جراحى هاى اصلاحى استفاده نمود که بسیار هزینه بر بوده و جزء عمل هاى بسیار سخت محسوب مى شود.

دردهاى ساده ناحیه ى ستون فقرات را مى توان با مانیپولایسون و یا نیز ماساژ تسکین داد. مانیپولاسیون توسط متخصصین طب فیزیکى و توانبخشى انجام شده و عبارت از حرکت هاى فشارى خاصى است که در جهت هاى مناسب و با شدت مناسب به مهره هاى ستون فقرات داده مى شود و اغلب حالت کلیک خاصى در مهره شنیده شده و فرد احساس راحتى مى کند.

ورزش، اصلاح وضعیت، ارگونومى مناسب، بریس کوتاه مدت جهت تصحیح وضعیت و ایجاد یادگیرى عضلانى – عصبى تنها راه اثبات شده در طولانى مدت جهت کاهش درد و اصلاح  بدشکلى در ناحیه ى پشت مى باشد.

در اپلیکیشن موبایل ریهبکس، شما مى توانید نرمش هاى اصلاحى جهت اسکولیوز و نیز درد پشت را ببینید و تمرین کنید. برای دانلود اپ اینجا را کلیک کنید.

تهیه شده توسط دکتر فرجى.

⭕️ کپى مطلب تنها با ذکر منبع مجاز مى باشد.

ما را در تلکرام بیابید.