دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

سندروم پاى بى قرار

سندروم پای بی قرار  (Restless Leg Syndrome یا RLS) نوعی اختلال خواب است که در آن، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش و یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌کند و بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد و یا کشش بدهد.

این احساس معمولاً وقتی رخ می‌دهد که بیمار دراز می‌کشد، یا برای مدت طولانی می‌نشیند. فردی که دچار این حالت می‌شود به ناچار پای خود را حرکت می‌دهد. حرکت پاها، راه رفتن، مالش یا ماساژ پاها و یا خم کردن زانوها به طور موقت تا حدی علایم را کاهش می‌دهد و عدم تحرک و استراحت، سبب تشدید علائم بیماری می‌شود.

این بیماران معمولاً در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و معمولاً بهترین خواب را در انتهای شب و ساعات صبح تجربه می‌کنند. چون این افراد خواب کافی را تجربه نکرده‌اند ممکن است در طول روز خواب آلود باشند.

هر چند علل این بیماری شناخته شده نیست ولی نقش عوامل زیر ثابت شده‌است:

  • در بعضی خانواده‌ها به صورت ارثی این حالت بیشتر دیده می‌شود.
  • در حاملگی بخصوص در ماههای آخر بیشتر دیده می‌شود. معمولاً بعد از زایمان مشکل بیمار بر طرف می‌شود.
  • کم خونی و پایین بودن سطح آهن خون.
  • بیماریهای مزمن مثل نارسایی کلیوی، دیابت، آرتریت روماتویید (التهاب مفاصل) و نوروپاتی‌های محیطی (بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی).
  • مصرف قهوه و ترکیبات حاوی کافئین.
  • افراد مسن و سالمند بیشتر به این بیماری مستعدند.
  • قطع مصرف اپیوییدها ( درصورت وجود وابستگی )

تشخیص این بیماری بر اساس شرح حال، معاینات و پاراکلینیک است که توسط پزشک متخصص طب فیزیکى و توانبخشى داده مى شود و اغلب نیازمند انجام تست عصب و عضله مى باشد.

درمان

بعضی اوقات برای درمان سندروم پای بی قرار باید سایر بیماری‌های مرتبط همچون کمبود آهن یا نوروپاتی محیطی را باید درمان نمود. کمبود آهن با تجویز مکمل‌های آهن قابل درمان است. با این حال دقت نمایید که برای دریافت آهن باید قبل از آن سطح آهن خون تان را چک کرده و با تجویز پزشک اقدام به دریافت دارو نمایید.

اگر سندروم پای بی قرار در شما با هیچ بیماری دیگری مرتبط نباشد، برای درمان آن می‌بایست بر تغییرات سبک زندگی و یا درمان دارویی تمرکز نمایید. درمان دارویی فقط با دستور پزشک مجاز بوده و بدون مراجعه به پزشک ممکن نیست.

با نصب اپ ریهبکس از اینجا مى توانید تمرین هاى ورزشی را مشاهده کنید.

تهیه شده توسط دکتر فرجی

با ما در تلگرام همراه باشید

1 دیدگاه برای “سندروم پاى بى قرار”

دیدگاه‌ها بسته شده است.