مشکلات کف پا

یکی از شایعترین مشکلاتی که بیماران در مراجعه به کلینیک بیان می کنند شکایت از درد و سوزش یا خوب رفتگی کف پا می‌باشد. گاهی اوقات بیمار این مشکلات را مربوط به شروع قند خون یا افزایش چربی میداند ولی اغلب چنین نیست. به اختصار در زیر شایعترین موارد را توضیح می دهیم.

۱- خار پاشنه: بسیار شایع است و به علت التهاب فاشیای کف پا و‌ رسوب ثانویه کلسیم در محل اتصال آن با استخوان ایجاد می‌شود و محل آن در ناحیه پاشنه است. جدیدا آن را پلنتار فاشئیت می نامند.

۲- کف پای صاف یا قوس دار شدید: در این مورد قوس کف پا مناسب نیست که اغلب علل ژنتیکی دارد و باعث فشار روی عناصر تاندونی عضلانی و مفصلی می گردد و ایجاد درد می کند.

۳- نورومای مورتون: اغلب در قسمت جلویی پا ایحاد می شود بدین صورت که در انتهای یک عصب، کلافه ای ایحاد می شود که به فشار بسیار حساس است و موجب درد و ناراحتی به ویژه موقع فعالیت می شود.

۴- شکستگی مارش: نوعی شکستگی استرسی در استخوانچه های متاتارس کف پا است که به علت فشار مداوم یا شدید روی پا ایجاد می شود و بسیار شببه نورومای مورتون است.

۵- میخچه: در نقاط مختلف کف پا یافت می شود و‌ به علت تهاجم ویروس به پوست کف پا در اثر سرایت موضعی از محیط ایجاد می شود.

۶- بونیون: اغلب در نواحی فشار زیاد در کف یا کناره پا ایحاد می شود و به صورت ناحیه ای سفت در پوست خود را نشان می دهد.

۷- نوروپاتی دیابتی: در افرادی که دارای تاریخچه چندین ساله قند خون هستند ایجاد می شود و به علت تخریب رشته های عصبی در کف پا فرد احساس سوزش, سردی, گزگز و مورمور یا خواب رفتگی و بی حسی و حتی احساس جسم خارجی در کف پا می کند. تشخیص آن اغلب با نوار عصب می باشد.

۸- رادیکولوپاتی و دیسک کمر: فشار روی ریشه های تحتانی کمری باعث احساس علایم درگیری عصب مثل درد، سوزش، خواب رفتن، بی حسی و … در کف پا می شود. تشخیص این مورد توسط نوار عصب می تواند انجام پذیرد.

۹- سندروم تونل تارس: به علت درگیری عصب موضعی در مچ پا ایجاد می شود و فرد دچار علایم سوزش و بی حسی و … در کف پا شده و تشخیص آن با نوار عصب امکان پذیر است.

۱۰- مشکلات عروقی: در موارد خاص بیماریهای روماتولوژیک، واسکولیت، بیماری های عروقی یا موارد مشابه, خون رسانی کف پا می تواند مختل شده و باعث ایجاد ایسکمی و درد در کف پا شود.

۱۱- مشکلات عضلانی اسکلتی دیگر: انواع شکستگی ها، دررفتگی ها، ساییدگی ها، التهاب یا کشیدگی تاندون، برخی روماتیسمها، کفش نامناسب و توده های فضاگیر می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در کف پا گردد که تشخیص های خاص خود توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی را می طلبد.

تهیه توسط دکتر فرجی.

کپی فقط با ذکر منبع.

آسیب شبکه بازویی

ریشه های نخاعی خارج شده از گردن به محض خروج، شبکه ای در هم پیچیده را تشکیل می دهند که وظیفه عصب دهی به اندامهای فوقانی را بر عهده دارد که آن را اصطلاحا شبکه بازویی (براکیال پلکسوس) می نامند.

این شبکه بسیار حساس که در عمق گردن و ناحیه شانه قرار گرفته است، می‌تواند در اثر ضربه یا کشش دچار آسیب جدی شود که فلج و ناتوانی دست ها را در پی خواهد داشت.

عمده این آسیب ها در تصادفات جاده ای، شکستگی شانه، کشیدگی شدید دستها، آسیب های نافذ از قبیل چاقو یا گلوله و یا بدو تولد (فلج ارب و کلامپکه) اتفاق می افت اما آسیب خود بخود نیز گاهى باعث صدمه به این شبکه مى شو که آن را سندروم استینگر /برنر مى نامند.

بسته به شدت آسیب فرد مصدوم به درجاتی از ناتوانی مبتلا خواهد شد که شامل ضعف جزیی تا فلج کامل اندام می باشد.

تشخیص این آسیب ها عمدتا توسط معاینه فیزیکی دقیق و‌ تایید آن با استفاده از تست عصب و‌ عضله می باشد.

بهبودی در این آسیب ها بویژه در موارد شدید، اغلب سخت و ناکامل خواهد بود. درمان عمده شامل جلسات طولانی مدت درمان های فیزیکی و ورزش های تقویتی و کششی است.

ورزش های مناسب این آسیب را می توانید در قسمت ورزش های درمانی سایت ما مشاهده نمایید.

تهیه شده توسط دکتر فرجی.

هرگونه کپی فقط با ذکر منبع.

درد شست پا

 شست پا هرچند که قسمت کوچکی از بدن است ولی نقش مهمی در ایجاد تعادل جهت راه رفتن دارد، زیرا نیروی وزن بدن هنگام راه رفتن روی شست پا متمرکز می شود. از این رو شست پا و مفصل آن می توانند دچار مشکلاتی شوند که در ادامه اشاره می شود.

سوزش و حالت گزگز و مورمور و نیز بیحسی و خواب رفتن شست پا می تواند اولین نشانه درگیری سیاتیک و یا دیسک کمر (عمدتا دیسک بین مهره L5–S1 ) باشد. برای تشخیص این مورد بهتر است نوار عصب و عضله انجام شده و در صورت لزوم جهت ام آر آی ارجاع شود.

مورد دیگر درد و التهاب مفصل شست پا است. اگر درد به همراه خشکی مفصل باشد و التهاب و تورم خفیف باشد و شروع مشکلات به صورت تدریجی باشد باید رادیولوژی معمولی انجام شود که به احتمال زیاد ساییدگی یا ارتروز مفصل دیده می‌شود.

این مشکل که عمدتا به علت راه رفتن زیاد و یا پله ایجاد می شود، هالوکس ریجیدوس (شست پای خشک) نام دارد و درمان آن شامل پرهیز از کفش پاشنه بلند و استفاده از کفی کفش سفت با انعطاف پذیری کم است، به صورتی که هنگام راه رفتن فشار کمتری بر شست پا وارد شود.

مشکل دیگر انحراف شست به سمت مخالف بقیه انگشتان و یا انحراف به داخل بقیه انگشتان است که به ترتیب هالوکس واروس و هالوکس والگوس نامیده میشود.

درمان اولیه این مشکل استفاده از کفش مناسب است به صورتی که جلو کفش گشاد باشد و انگشت ها فشرده نشوند و نیز استفاده از وسایل بین انگشتی لاستیکی و ژله ای و یا انگشت بند های تسمه دار است. در صورت عدم پاسخ به درمان، عمل جراحی اصلاحی کمک کننده است.

مشکل دیگری که برای شست پا (و گاه بقیه مفاصل) اتفاق می افتد رسوب اسید اوریک در مفاصل است که آن را نقرس می نامند. در این حالت شست پا به یکباره متورم و کبود و دردناک شده و حرکت آن محدود می گردد. در این حالت مراجعه به پزشک و تجویز دارو ضروری است.

تهیه شده توسط دکتر فرجی.

کپی مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.

تشخیص دیسک توسط ام آر آی

دیسک های بین مهره ای ستون فقرات جز بافت های نرم بدن طبقه بندی می شوند که در رادیولوژی های معمولی (اشعه ایکس) قابل دیدن و شناسایی نیستند. استفاده از ام آر آی برای دیدن دیسک ها و نخاع کمک کننده است.

دیسک

رادیولوژی معمولی عموما برای مشاهده ناحیه استخوانی ستون فقرات مثل خود مهره ها و تشخیص مشکلاتی مثل شکستگی ها، جا به جایی ها و نیز انحرافات ستون فقرات کاربرد دارد.

برای مشاهده مشکلات دیسک و دیگر بافتهای نرم استفاده از ام آر آی (MRI) ضروری است‌. واژه ام آر آی کوتاه شده اصلاح تصویر برداری تشدید شده مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging) می باشد. طی آن پرتوهای مغناطیس بر موضوع تابانده شده و‌بر اساس آرایش اتم های آهن در میدان مغناطیسی ایجاد شده تصویر ایجاد شده و بافت قابل مشاهده می‌گردد.

دیسک کمر

به دلیل استفاده از پرتو مغناطیسی عملا اشعه مضری در ام آر آی به بدن نمی رسد. با این حال انجام این کار برای افرادی که دارای وسایل فلزی در قسمت‌های حساس بدن می‌باشند ممنوع است.

گاهی اوقات برای تفکیک بهتر بافت ها از تزریق ماده حاجب نیز استفاده می گردد که این مورد باید در نسخه بیمار ذکر شده باشد.

دستور نسخه انجام ام آر آی فقط توسط پزشک متخصص مربوطه قابل انجام است. پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می‌توانند آم آر آی ستون فقرات، لگن، زانو، مچ دست و پا و … را برای شما درخواست نمایند.

تهیه شده توسط دکتر فرجی.

کپی مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.

درمان های کمتر تهاجمی دیسک (لیزر، دیسکوژل …)

امروزه با توجه به عوارض زیاد عمل های جراحی باز ستون فقرات، روش های جدیدی جهت درمان دیسک کمر و گردن ابداع شده است که هدف عمده آن کاهش فشار درون دیسک و یا آزاد سازی چسبندگی های اطراف عصب می باشد. این اعمال را درمان های کمتر تهاجمی می نامند.

از جمله این درمان ها، مداخلات درون دیسکی (اینترادیسکال) است که پزشک متخصص تحت هدایت تصویربرداری، وسایلی را به درون دیسک فرستاده و مواد خاصی مثل دیسکوژل، کورتون، پی آر پی و یا اوزون را تزریق می کند و یا داخل دیسک را توسط لیزر و یا امواج رادیویی می سوزاند. هدف هر دو کار، کاهش فشار داخل دیسک و برگشت نسبی دیسک به داخل می باشد. 

مورد دیگر نیز به صورت مشابه، وسیله ی تزریق به اطراف ریشه های عصبی فرستاده شده (اپیدورال و یا کودال) و مواد خاصی مثل کورتون یا مواد حجم دهنده و یا تجزیه کننده در ناحیه تزریق شده که باعث کاهش التهاب و یا چسبندگی های اطراف ریشه عصب شده و باعث بهبود عملکرد فرد و کاهش درد می شود.

باید توجه داشت این که این اعمال باید حتما در مراکز مجهز مثل اتاق عمل و با همراهی متخصص بیهوشی و تحت هدایت تصویری مثل فلوروسکوپی و یا سونوگرافی انجام شود و درصورتی که به شکل صحیح انجام شود عارضه خاصی ندارد. البته ممکن است اثر آن دایمی نبوده و تکرار آن لازم باشد.

مورد دیگر این که هر بیماری کاندید انجام این عمل ها نمی باشد و انتخاب بیمار باید توسط متخصص دوره دیده و آشنا به این کار و با دقت انجام پذیرد وگرنه نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد

در صورتی که شما نیز از دیسک کمر و یا گردن رنج می بردید کلینیک تخصصی ما آماده مشاوره به شما در این مورد و نیز ارجاع به مراکز خاص جهت انجام این درمان ها می باشد.

تهیه شده توسط دکتر فرجی.

برداشت مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.

طب سنتی برای دیسک

برای دیسک ستون فقرات و کمر درد از دیرباز روش های طب سنتی زیادی برای بیماران به کار گرفته می شده است.

عمده ی این موارد شامل ترکیبات موضعی گیاهی همراه با چربی های حیوانی و یا گیاهی بوده است. استفاده از ریشه شیرین بیان و دنبه گوسفند و یا شتر بسیار متداول بوده است.

موارد دیگر شامل درمانهای دستی و ماساژ ها و جااندازی و بادکش بوده است. موارد دیگری چون زالو درمانی و حجامت را نیز می توان به این لیست افزود.

میزان پاسخ به درمان در روش های طب سنتی بسیار متغیر است و گاهی اوقات نیز ممکن است باعث ازدیاد درد و بدتر شدن وضعیت بیمار شود. باید توجه داشت که کمر درد علت های بسیار متفاوت دارد و رمز موفقیت درمان تشخیص اولیه صحیح می باشد.

یک اسپاسم و یا گرفتگی عضله را می توان توسط ماساژ و یا باد کش کردن ناحیه همراه با گرم کردن موضعی توسط ترکیبات موضعی به راحتی درمان نمود.

مواردی از قبیل مشکلات مفصل های اطراف ستون فقرات را نیز گاه با درمان های دستی و مانیپولاسیون ناحیه کاهش داد. برخی از این درمانها که کارایی آن به اثبات رسیده به طب کلاسیک نیز وارد شده است و کاربرد دارد. برخی گیاهان که خواص دارویی دارد امروزه توسط پزشکان این حوزه تجویز می شود.

مواردی چون پارگی دیسک وموارد خاص مثل تب مالت و یا مشکلات التهابی در ستون فقرات کمتر به این موارد جواب می دهد و درمانهای پیشرفته کمک بیشتری می کند.

تهیه شده توسط دکتر فرجی

سوزش شانه و پشت کمر

ناحیه اى از ستون فقرات را که مابین گردن و کمر قرار دارد “پشت”  مى نامند. این ناحیه از ١٢ مهره تشکیل شده است و به هر مهره یک دنده متصل بوده که در مجموع قفسه ى سینه را ایجاد مى کنند. عضلات ناحیه ى پشت و شانه در تعامل نزدیک با هم هستند و اکثر دردهاى این منطقه به ناحیه ى مجاور کشیده مى شود.

عمده ى دردها و مشکلات ناحیه ى پشت  به مشکلات عضلانى و یا مشکلات ساختارى ستون فقرات مثل قوز (کیفوز) و یا انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) مربوط مى شود. دردهاى میوفاشیال (میوفاسیال) به طور عمده در این نواحى دیده مى شوند. در مواردى نیز دردهاى گوارشى و قلبى-تنفسى مى توانند باعث ایجاد درد و ناراحتى در این نواحى گردند. در موارد نادر دیسک و یا مشکلات موضعى مثل توده هاى فضاگیر و تومورها عامل مشکل در این مناطق هستند.

دردهاى شانه عمدتا مربوط به عضلات و تاندونهاى نگهدارنده ى شانه و گاه دردهاى ازجاعى ناشى از دیسک مى باشد.

در افرادى که مدت زیادى در وضعیت نامناسب هستند مثل نشستن طولانى مدت و یا میز کارهاى کوتاه و یا بلند، یا کارهایى که فرد به صورت مداوم به جلو خم مى شود، عضلات پشت و شانه به کرات دچار آسیب شده و درد و سوزش ایجاد مى شود.

درصد بالاىى از این دردها ناشى از تشکیل شدن نقاط سفتى در عضلات حساس مى باشد که آن را باندهاى کشنده یا نقاط ماشه اى مى نامند. این نقاط در لمس خود را به صورت منطقه اى سفت  در اندازه ى کوچک و یا متوسط نشان مى دهند که با لمس دردناک بوده و حتى درد آن به مناطق دیگر نیز مى تواندکشیده شود. این علائم را در کل سندروم درد میوفاشیال مى نامند.

این نقاط مى توانند باعث درد، سوزش و حتى حالت خواب رفتن در مناطق مجاور و حتى اندام هاى فوقانى بشوند. این نقاط در رادیوگرافى و ام آر آى معمولى قابل مشاهده نیستند و معمولا در معاینه توسط پزشک متبحر و آگاه به ماهیت بیمارى (متخصصین طب فیزیکى و توانبخشى) مشخص مى شوند.

معمولا مسکن هاى خوراکى چندان تاثیرى بر این نقاط ندارد و اعمالى مثل ماساژ هاى عمقى و کشش عضلات و درمان هاى سنتى و دستى تاثیر بیشترى دارد.  درمان اصلى این مشکلات تصحیح وضعیت شغلى و طریقه نشستن صحیح و ایجاد ارگونومى مناسب در محل کار و نیز ورزش هاى تخصصى کششى و تقویتى عضلات درگیر و در مواردى فیزیوتراپى هاى تخصصى مثل لیزر پرتوان و نیز سوزن خشک، مانیپولاسیون و مانورهاى کایروپراکتیک مى باشد.

براى دیدن ورش هاى مناسب جهت درد ناحیه ى پشت اینجا را کلیک کنید.

تهیه شده توسط دکتر فرجى

هرگونه کپى بردارى فقط با ذکر منبع مجاز است.

ما را در تلگرام دنبال کنید.

درمان غیر جراحى دیسک

امروزه به خاطر درصد بالاى عوارضى که توسط جراحى ایجاد مى شود و نیز مشکلات بعد از عمل و برگشت مجدد دیسک، رویکرد درمانى جهت دیسک کمر و گردن، گرایش بیشترى به سمت درمان هاى غیر جراحى و یا درمان هاى کمتر تهاجمى پیدا کرده است و عموم بیماران تمایل بیشترى جهت این درمان ها نشان مى دهند.

این درمان ها شامل طیف وسیعى از درمانهاى غیرتهاجمى از قبیل داروهاى ضد التهاب و نیز تسکین دهنده هاى درد تا ورزش درمانى و تصحیح وضعیت و نیز مودالیته هاى فیزیکى از قبیل لیزر تا روش هاى کمتر تهاجمى مثل تزریق داروها و مواد ساختارى  و ضد التهابى درون دیسک و یا مجاورت ریشه ى عصب مى باشد.

  • داروها:

مسکن هاى ساده از قبیل داروهاى ضد التهاب غیراستروئیدى و استروئیدى، ضد افسردگى هاى سه حلقه اى، داروهاى مهار کننده جذب مجدد سروتونین، داروهاى ضد تشنج با دوز کم و در موارد مقاوم به درمان، داروهاى شبه مخدر مى تواند در تسکین اولیه و شروع بازتوانى بیمار کمک کننده باشد.

  • مودالیته هاى فیزیکى:

گرما و سرما درمانى، اولتراسوند، تحریکات الکتریکى و الکتروتراپى، لیزرهاى کم توان و پُرتوان، ماساژ و کشش بافت نرم و عضلات، مانیپولاسیون ومانورهاى کایروپراکتیک، طب سوزنى و سوزن خشک، مودالیته هاى پیشرفته مثل، رادیوفرکوئنسى، مگنت و شاک ویو به وفور جهت تسکین درد و کاهش التهاب و اسپاسم عضلات نگهدارنده ى ستون فقرات مورد استفاده قرار مى کیرد.

  • تصحیح وضعیت و مشکلات محل زندگى و یا کار:

این موضوع یکى از مهمترین موارد درمانى در دیسک است و شامل مواردى است که متخصص طب فیزیکى و توانبخشى با در نظر قرار دادن آن به بیمار کمک مى کند تا بتواند به زندگى طبیعى و محل کار برگردد.

در نظر داشتن مواردى از قبیل کارهاى سنگین، استفاده ى بیش از حد از پله، نشستن ها و ایستادن هاى طولانى مدت، خم شدن و فشار آوردن روى کمر، نوع سرویس بهداشتى و سرویس خواب، طرز نشستن، استراحت کردن و خوابیدن، نوع کفش و تجهیزات کارى و ورزشى، همگى مى تواند کمک شایانى جهت پیشگیرى و کنترل دیسک ارائه دهد.

  • ورزش درمانى:

متخصصین طب فیزیکى و توانبخشى، با در نظر گرفتن نوع دیسک، شدت آن و با توجه به وجود بیمارهاى همراه و قبلى و با در نظر کرفتن وضعیت اقتصادى- اجتماعى بیمار، مجموعه اى از ورزش هاى کششى و تقویتى را جهت تصحیح وضعیت ستون فقرات و پایدارى عضلات نکهدارنده توصیه مى کند از قبیل ورزش هاى هوازى مثل آب درمانى و یا پیاده روى و نرمش هاى اصلاحى و کششى تقویتى از قبیل ویلیامز و مکنزى. برخى از این نرمش ها به صورت کلى و غیر اختصاصى در قسمت ورزش درمانى سایت در دسترس مى باشد.

  • درمان هاى کمتر تهاجمى:

فیلد نسبتا جدیدى در درمان دیسک مى باشد و شامل طیف وسیعى از پروسیژرها از تزریق نقاط دردناک و بلوک عصبى گرفته تا تزریق ژل و مواد ساختارى درون دیسک و یا مواد ضد التهابى مثل ترکیبات کورتون و یا اوزون داخل فضاهاى مجاور عصب و یا اطراف نخاع و کانال نخاعى مى باشد.

این درمان ها البته اغلب نسبتا هزینه بردار بوده و گاه نیازمند به بیهوشى و اتاق عمل و تجهیزات فوق دقیق مثل سونوگرافى و یا فلوروسکوپى مى باشد. عوارض این درمان ها از درمان هاى تهاجمى مثل عمل باز دیسک و کارگذارى پلاتین و یا لامینکتومى بسیار کمتر است. باید توجه داشت که هر دیسکى را نمى توان کاندید این موارد نمود و انتخاب بیمار باید بسیار با دقت و توسط متخصصین طب فیزیکى توانبخشى انجام پذیرد.

تهیه شده توسط دکتر فرجى

ما را در تلگرام دنبال کنید.

هرگونه کپى بردارى فقط با ذکر منبع

کشیدگى کشاله ران

کشاله ران محل چسبیدن تاندون عضلات متعددى است که لگن و یا ران پا را حرکت مى دهند.

هرگونه فشار بیش از حد به عضلات این منطقه مى تواند به کشیدگى و خونریزى میکروسکوپى، پارگى عضلات و خونریزى واضح و یا پارگى و کشیدگى تاندون -که گاه با کنده شدن تکه اى از استخوان همراه مى باشد- منجر شود.

اغلب این آسیب ها در ورزشکاران به ویژه هنگامى که گرم کردن بدن قبل از ورزش انجام نشده باشد اتفاق مى افتد و عمدتا عضلات نزدیک کننده ى ران یا ادداکتورها دچار کشیدگى مى شوند.

براى پیشگیرى از این اتفاق، نرمش هاى کششى قبل از شروع ورزش هاى سنگین و رعایت حد کشش عضلات در باز کردن پاها از هم توصیه مى شود. در صورت آسیب بهتر است در ۴٨ ساعت اول از یخ و مسکن هاى ساده استفاده شود و بى حرکتى نسبى براى موضع انجام شود. در مرحله ى بعد از نرم هاى کششى به تدریج افزایش یابنده و فیزیوتراپى مى توان بهره برد.

براى دیدن نرمش هاى توانبخشى کشاله ران اینجا را کلیک کنید.

نوشته شده توسط دکتر فرجى.

ما را در تلگرام دنبال کنید.

هرگونه کپى با ذکر منبع مجاز است.

افزایش قد

رشد قدى افراد توسط صفحات رشد که در دو انتهاى استخوان هاى طولى بدن قرار دارد انجام مى پذیرد. این صفحات رشد تا هنگام بلوغ باز و فعال بوده و تا حدود سن ١٨-٢٠ سالگى با بسته شدن کامل رشد قدى پایان مى گیرد.

بعد از بلوغ معمولا افزایش قد نخواهیم داشت ولى روش هاى ورزشى خاصى وجود دارد که مى تواند به افزایش چند سانتیمتر قد کمک کند. البته این روش ها براى هر فردى موثر نیست و عمدتا مناسب افرادى است که داراى قوس هاى غیر نرمال ستون فقرات هستند که عملا طول قد را کوتاه تر نشان مى دهند.

برخى افراد دچار انخراف جانبى ستون فقرات (اسکولیوز)، افزایش قوس کمر (هیپر لوردوز) و یا قوز پشت (کایفوز) هستند و عملا به خاطر چرخش و یا پیچش و یا تحدب بیش از حد ستون فقرات، قد آنها کوتاه تر شده است.

به صورت تئوریک این ورزش ها و نرمش هاى کششى با تصحیح چرخش ها و به اصطلاح راست کردن ستون فقرات در افرادى که دچار مشکل هستند مى تواند این پتانسیل نهفته را براى فرد آزاد نموده  و اندازه ى قد را بلندتر نماید. البته همانگونه که ذکر شد این موضوع بسته به افراد در حد چند سانتیمتر و بعد از مداومت طولانى مى تواند ایجاد شود.

براى تشخیص این موارد و آگاهى از اینکه آیا روش هاى ورزشى براى افزایش قد شما موثر است یا خیر مى توانید به کلینیک تخصصى ما مراجعه نمایید. براى دیدن وزش هاى افزایش قد اینجا را کلیک کنید.

در انتها باید متذکر شد که داروها و وسایل خاصى به وفور در رسانه ها و شبکه هاى مجازى جهت افزایش قد بعد از بلوغ در حال تبلیغ شدن است که تا کنون موثر بودن آنها به صورت علمى اثبات نشده است.

تهیه شده توسط دکتر فرجى

هرگونه کپى بردارى صرفا با ذکر منبع امکان پذیر است.

براى دریافت مطالب به تلگرام ما بپیوندید.