دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

سوزش شانه و پشت کمر

ناحیه اى از ستون فقرات را که مابین گردن و کمر قرار دارد “پشت” مى نامند. این ناحیه از ١٢ مهره تشکیل شده است و به هر مهره یک دنده متصل بوده که در مجموع قفسه ى سینه را ایجاد مى کنند. عضلات ناحیه ى پشت و شانه در تعامل نزدیک با هم هستند و اکثر دردهاى این منطقه به ناحیه ى مجاور کشیده مى شود.

عمده ى دردها و مشکلات ناحیه ى پشت  به مشکلات عضلانى و یا مشکلات ساختارى ستون فقرات مثل قوز (کیفوز) و یا انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) مربوط مى شود. دردهاى ميوفاشيال (ميوفاسيال) به طور عمده در اين نواحى ديده مى شوند. در مواردى نیز دردهاى گوارشى و قلبى-تنفسى مى توانند باعث ایجاد درد و ناراحتى در این نواحى گردند. در موارد نادر دیسک و یا مشکلات موضعى مثل توده هاى فضاگیر و تومورها عامل مشکل در این مناطق هستند. دردهاى شانه عمدتا مربوط به عضلات و تاندونهاى نگهدارنده ى شانه و گاه دردهاى ازجاعى ناشى از دیسک مى باشد.

در افرادى که مدت زیادى در وضعیت نامناسب هستند مثل نشستن طولانى مدت و یا میز کارهاى کوتاه و یا بلند، یا کارهایى که فرد به صورت مداوم به جلو خم مى شود، عضلات پشت و شانه به تدریج دچار آسیب شده و درد و سوزش ایجاد مى شود.

درصد بالاىى از این دردها ناشى از تشکیل شدن نقاط سفتى در عضلات حساس مى باشد که آن را باندهاى کشنده یا نقاط ماشه اى مى نامند. این نقاط در لمس خود را به صورت منطقه اى سفت دراندازه ى کوچک و یا متوسط نشان مى دهند که با لمس دردناک بوده و حتى درد آن به مناطق دیگر نیز مى تواندکشیده شود. اين علائم را در كل سندروم درد ميوفاشيال مى نامند.

این نقاط مى توانند باعث درد، سوزش و حتى حالت خواب رفتن در مناطق مجاور و حتى اندام هاى فوقانى بشوند. این نقاط در راديوگرافى و ام آر آى معمولى قابل مشاهده نیستند و معمولا در معاینه توسط پزشک متبحر و آگاه به ماهیت بیمارى  مشخص مى شوند.

معمولا مسکن هاى خوراکى چندان تاثیرى بر این نقاط ندارد و اعمالى مثل ماساژ هاى عمقى و کشش عضلات و درمان هاى سنتى و دستى تاثیر بیشترى دارد.  درمان اصلى این مشکلات تصحیح وضعیت شغلى و طریقه نشستن صحیح و ایجاد ارگونومى مناسب در محل کار و نیز ورزش هاى تخصصى کششى و تقویتى عضلات درگیر و در مواردى فیزیوتراپى هاى تخصصى مثل لیزر پرتوان و نیز سوزن خشک، مانیپولاسیون و مانورهاى کایروپراکتیک مى باشد.

براى دیدن ورش هاى مناسب جهت درد ناحیه ى پشت اینجا را کلیک کنید.

تهیه شده توسط دکتر فرجى

ما را در تلگرام دنبال کنید.

157 دیدگاه‌ برای “سوزش شانه و پشت کمر”

دیدگاه‌ها بسته شده است.