دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

درمان غیر جراحى دیسک

امروزه به خاطر درصد بالاى عوارضى که توسط جراحى ایجاد مى شود و نیز مشکلات بعد از عمل و برگشت مجدد دیسک، رویکرد درمانى جهت دیسک کمر و گردن، گرایش بیشترى به سمت درمان هاى غیر جراحى و یا درمان هاى کمتر تهاجمى پیدا کرده است و عموم بیماران تمایل بیشترى جهت این درمان ها نشان مى دهند.

این درمان ها شامل طیف وسیعى از درمانهاى غیرتهاجمى از قبیل داروهاى ضد التهاب و نیز تسکین دهنده هاى درد تا ورزش درمانى و تصحیح وضعیت و نیز مودالیته هاى فیزیکى از قبیل لیزر تا روش هاى کمتر تهاجمى مثل تزریق داروها و مواد ساختارى  و ضد التهابى درون دیسک و یا مجاورت ریشه ى عصب مى باشد.

  • داروها:

مسکن هاى ساده از قبیل داروهاى ضد التهاب غیراستروئیدى و استروئیدى، ضد افسردگى هاى سه حلقه اى، داروهاى مهار کننده جذب مجدد سروتونین، داروهاى ضد تشنج با دوز کم و در موارد مقاوم به درمان، داروهاى شبه مخدر مى تواند در تسکین اولیه و شروع بازتوانى بیمار کمک کننده باشد.

  • مودالیته هاى فیزیکى:

گرما و سرما درمانى، اولتراسوند، تحریکات الکتریکى و الکتروتراپى، لیزرهاى کم توان و پُرتوان، ماساژ و کشش بافت نرم و عضلات، مانیپولاسیون ومانورهاى کایروپراکتیک، طب سوزنى و سوزن خشک، مودالیته هاى پیشرفته مثل، رادیوفرکوئنسى، مگنت و شاک ویو به وفور جهت تسکین درد و کاهش التهاب و اسپاسم عضلات نگهدارنده ى ستون فقرات مورد استفاده قرار مى کیرد.

  • تصحیح وضعیت و مشکلات محل زندگى و یا کار:

این موضوع یکى از مهمترین موارد درمانى در دیسک است و شامل مواردى است که متخصص طب فیزیکى و توانبخشى با در نظر قرار دادن آن به بیمار کمک مى کند تا بتواند به زندگى طبیعى و محل کار برگردد.

در نظر داشتن مواردى از قبیل کارهاى سنگین، استفاده ى بیش از حد از پله، نشستن ها و ایستادن هاى طولانى مدت، خم شدن و فشار آوردن روى کمر، نوع سرویس بهداشتى و سرویس خواب، طرز نشستن، استراحت کردن و خوابیدن، نوع کفش و تجهیزات کارى و ورزشى، همگى مى تواند کمک شایانى جهت پیشگیرى و کنترل دیسک ارائه دهد.

  • ورزش درمانى:

متخصصین طب فیزیکى و توانبخشى، با در نظر گرفتن نوع دیسک، شدت آن و با توجه به وجود بیمارهاى همراه و قبلى و با در نظر کرفتن وضعیت اقتصادى- اجتماعى بیمار، مجموعه اى از ورزش هاى کششى و تقویتى را جهت تصحیح وضعیت ستون فقرات و پایدارى عضلات نکهدارنده توصیه مى کند از قبیل ورزش هاى هوازى مثل آب درمانى و یا پیاده روى و نرمش هاى اصلاحى و کششى تقویتى از قبیل ویلیامز و مکنزى. برخى از این نرمش ها به صورت کلى و غیر اختصاصى در قسمت ورزش درمانى سایت در دسترس مى باشد.

  • درمان هاى کمتر تهاجمى:

فیلد نسبتا جدیدى در درمان دیسک مى باشد و شامل طیف وسیعى از پروسیژرها از تزریق نقاط دردناک و بلوک عصبى گرفته تا تزریق ژل و مواد ساختارى درون دیسک و یا مواد ضد التهابى مثل ترکیبات کورتون و یا اوزون داخل فضاهاى مجاور عصب و یا اطراف نخاع و کانال نخاعى مى باشد.

این درمان ها البته اغلب نسبتا هزینه بردار بوده و گاه نیازمند به بیهوشى و اتاق عمل و تجهیزات فوق دقیق مثل سونوگرافى و یا فلوروسکوپى مى باشد. عوارض این درمان ها از درمان هاى تهاجمى مثل عمل باز دیسک و کارگذارى پلاتین و یا لامینکتومى بسیار کمتر است. باید توجه داشت که هر دیسکى را نمى توان کاندید این موارد نمود و انتخاب بیمار باید بسیار با دقت و توسط متخصصین طب فیزیکى توانبخشى انجام پذیرد.

تهیه شده توسط دکتر فرجى

ما را در تلگرام دنبال کنید.

هرگونه کپى بردارى فقط با ذکر منبع

9 دیدگاه‌ برای “درمان غیر جراحى دیسک”

دیدگاه‌ها بسته شده است.