دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

درمان غیر جراحى دیسک

امروزه به خاطر درصد بالاى عوارضى که توسط جراحى ایجاد مى شود و نیز مشکلات بعد از عمل و برگشت مجدد دیسک، رویکرد درمانى جهت دیسک کمر و گردن، گرایش بیشترى به سمت درمان هاى غیر جراحى و یا درمان هاى کمتر تهاجمى پیدا کرده است و عموم بیماران تمایل بیشترى جهت این درمان ها نشان مى دهند.

این درمان ها شامل طیف وسیعى از درمانهاى غیرتهاجمى از قبیل داروهاى ضد التهاب و نیز تسکین دهنده هاى درد تا ورزش درمانى و تصحیح وضعیت و نیز مودالیته هاى فیزیکى از قبیل لیزر تا روش هاى کمتر تهاجمى مثل تزریق داروها و مواد ساختارى  و ضد التهابى درون دیسک و یا مجاورت ریشه ى عصب مى باشد.

  • داروها:

مسکن هاى ساده از قبیل داروهاى ضد التهاب غیراستروئیدى و استروئیدى، ضد افسردگى هاى سه حلقه اى، داروهاى مهار کننده جذب مجدد سروتونین، داروهاى ضد تشنج با دوز کم و در موارد مقاوم به درمان، داروهاى شبه مخدر مى تواند در تسکین اولیه و شروع بازتوانى بیمار کمک کننده باشد.

  • مودالیته هاى فیزیکى:

گرما و سرما درمانى، اولتراسوند، تحریکات الکتریکى و الکتروتراپى، لیزرهاى کم توان و پُرتوان، ماساژ و کشش بافت نرم و عضلات، مانیپولاسیون ومانورهاى کایروپراکتیک، طب سوزنى و سوزن خشک، مودالیته هاى پیشرفته مثل، رادیوفرکوئنسى، مگنت و شاک ویو به وفور جهت تسکین درد و کاهش التهاب و اسپاسم عضلات نگهدارنده ى ستون فقرات مورد استفاده قرار مى کیرد.

  • تصحیح وضعیت و مشکلات محل زندگى و یا کار:

این موضوع یکى از مهمترین موارد درمانى در دیسک است و شامل مواردى است که متخصص طب فیزیکى و توانبخشى با در نظر قرار دادن آن به بیمار کمک مى کند تا بتواند به زندگى طبیعى و محل کار برگردد.

در نظر داشتن مواردى از قبیل کارهاى سنگین، استفاده ى بیش از حد از پله، نشستن ها و ایستادن هاى طولانى مدت، خم شدن و فشار آوردن روى کمر، نوع سرویس بهداشتى و سرویس خواب، طرز نشستن، استراحت کردن و خوابیدن، نوع کفش و تجهیزات کارى و ورزشى، همگى مى تواند کمک شایانى جهت پیشگیرى و کنترل دیسک ارائه دهد.

  • ورزش درمانى:

متخصصین طب فیزیکى و توانبخشى، با در نظر گرفتن نوع دیسک، شدت آن و با توجه به وجود بیمارهاى همراه و قبلى و با در نظر کرفتن وضعیت اقتصادى- اجتماعى بیمار، مجموعه اى از ورزش هاى کششى و تقویتى را جهت تصحیح وضعیت ستون فقرات و پایدارى عضلات نکهدارنده توصیه مى کند از قبیل ورزش هاى هوازى مثل آب درمانى و یا پیاده روى و نرمش هاى اصلاحى و کششى تقویتى از قبیل ویلیامز و مکنزى. برخى از این نرمش ها به صورت کلى و غیر اختصاصى در قسمت ورزش درمانى سایت در دسترس مى باشد.

  • درمان هاى کمتر تهاجمى:

فیلد نسبتا جدیدى در درمان دیسک مى باشد و شامل طیف وسیعى از پروسیژرها از تزریق نقاط دردناک و بلوک عصبى گرفته تا تزریق ژل و مواد ساختارى درون دیسک و یا مواد ضد التهابى مثل ترکیبات کورتون و یا اوزون داخل فضاهاى مجاور عصب و یا اطراف نخاع و کانال نخاعى مى باشد.

این درمان ها البته اغلب نسبتا هزینه بردار بوده و گاه نیازمند به بیهوشى و اتاق عمل و تجهیزات فوق دقیق مثل سونوگرافى و یا فلوروسکوپى مى باشد. عوارض این درمان ها از درمان هاى تهاجمى مثل عمل باز دیسک و کارگذارى پلاتین و یا لامینکتومى بسیار کمتر است. باید توجه داشت که هر دیسکى را نمى توان کاندید این موارد نمود و انتخاب بیمار باید بسیار با دقت و توسط متخصصین طب فیزیکى توانبخشى انجام پذیرد.

تهیه شده توسط دکتر فرجى

ما را در تلگرام دنبال کنید.

هرگونه کپى بردارى فقط با ذکر منبع

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۹ دیدگاه‌ برای “درمان غیر جراحى دیسک”