دکتر فرجی متخصص طب فیزیکی و توان بخشی
متخصص طب فیزیکی و توان بخشی

تشخیص دیسک توسط ام آر آی

دیسک های بین مهره ای ستون فقرات جز بافت های نرم بدن طبقه بندی می شوند که در رادیولوژی های معمولی (اشعه ایکس) قابل دیدن و شناسایی نیستند. استفاده از ام آر آی برای دیدن دیسک ها و نخاع کمک کننده است.

دیسک

رادیولوژی معمولی عموما برای مشاهده ناحیه استخوانی ستون فقرات مثل خود مهره ها و تشخیص مشکلاتی مثل شکستگی ها، جا به جایی ها و نیز انحرافات ستون فقرات کاربرد دارد.

برای مشاهده مشکلات دیسک و دیگر بافتهای نرم استفاده از ام آر آی (MRI) ضروری است‌. واژه ام آر آی کوتاه شده اصلاح تصویر برداری تشدید شده مغناطیسی (Magnetic Resonance Imaging) می باشد. طی آن پرتوهای مغناطیس بر اندام تابانده شده و‌بر اساس آرایش اتم های آهن در میدان مغناطیسی ایجاد شده تصویر ایجاد شده و بافت قابل مشاهده می‌گردد.

دیسک کمر

به دلیل استفاده از پرتو مغناطیسی عملا اشعه مضری در ام آر آی به بدن نمی رسد. با این حال انجام این کار برای افرادی که دارای وسایل فلزی در قسمت‌های حساس بدن می‌باشند ممنوع است.

گاهی اوقات برای تفکیک بهتر بافت ها از تزریق ماده حاجب نیز استفاده می گردد که این مورد باید در نسخه بیمار ذکر شده باشد.

دستور نسخه انجام ام آر آی فقط توسط پزشک متخصص مربوطه قابل انجام است. پزشکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می‌توانند آم آر آی ستون فقرات، لگن، زانو، مچ دست و پا و … را برای شما درخواست نمایند.

تهیه شده توسط دکتر فرجی.

کپی مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.